הספר: מראת הסודות – לצאת לחופשי משלטון הלא מודע

פרטים נוספים

מאמרים

אימון אישי

מודעות אישית

יחסים

אושר

הצלחה

תקשורת

ניהול וקריירה

שפע

משחק החיים

בואו נשים את הדברים על השולחן: מערכת יחסים נרקיסיסטית היא מערכת יחסים מתעללת!
רמת ההתעללות יכולה להשתנות, והיא יכולה להיות סמויה או גלויה. הקושי הגדול ביותר, לדעתי, הוא כאשר ההתעללות סמויה, כי אז אינך ‘רואה’ את ה’אויב’. בדיוק על העיוורון הזה אני רוצה לשים את הזרקור כאן. אחד המנגנונים המרכזיים שמאפשר לנו לשקר עצמנו ולהסתיר את האמת, ומאפשר לנו להישאר במערכת יחסים מתעללת הוא “דיסוננס-קוגניטיבי”.

מתי מערכת יחסים איננה מרגישה בטוחה? כאשר מערכת היחסים היא מערכת מתעללת (גלויה או סמויה), מערכת מניפולטיבית, שקרים, הסתרות, ביקורת, לעג, הקנטה, תנודות במצב-הרוח, עלבון, קללות, האשמות ושליטה.
בדרך כלל, אלו תהיינה מערכות שצד אחד הוא הטורף וצד שני הוא הקורבן – וכמובן שעבור הקורבן המערכת הזאת מאוד מאוד ‘לא בטוחה’. ולא חייב שיהיו כל הדברים האלה. מספיק רק כמה כדי שתחיו בכיווץ מתמיד ובאי-בטחון.

בהמשך לסדרת המאמרים על מערכות יחסים נרקיסיסטיות, שכל מי שהיה שם יודע שהן מערכות יחסים מרעילות ואלימות (רגשית ונפשית), הרבה אנשים שואלים את עצמם: מדוע אנשים נתקעים במערכת יחסים נרקיסיסטית? מדוע הם לא עוזבים? איך אפשר לסבול ולעצום עיניים ולהישאר?
זה מעניין במיוחד מפני שלעתים קרובות מדובר בא.נשים חזקים, עצמאיים, מצליחים בעבודה ובקריירה, בעלי מעמד, בעלי בטחון עצמי בתחומים אחרים בחיים. איך זה מתיישב?

זה לא קל לעזוב נרקיסיסט. צפוי שתהיינה לך הרבה ספקות עצמיים, בדידות וגם הגברה של התעללות.
תחווי הגכחה (מהמילה גיחוך), גינוי, וגם דחייה מהאנשים בסביבה שלא מבינים על מה את מדברת ולוקחים את הצד של המתעלל (כי הוא יכפיש אותך, כמה שהוא יוכל).
ישנם מספר שלבים בפרידה מנרקיסיסט:

גסלייטינג זוהי אסטרטגיה סמויה, של התעללות נפשית, תוך שימוש בשקרים ומניפולציות פסיכולוגיות, לצורך שטיפת-מוח, שהנרקיסיסט עושה לקורבן שלו. הוא משתמש בה כדי לשלוט בקורבן שלו.
הוא עושה זאת על מנת לנטוע ולהשריש במוחו, נרטיבים שיאפשרו לו לשלוט בו.
המטרה שלו, זה לגרום ל”טרף” שלו, הקורבן, להאמין שיש משהו שלא בסדר אתו או איתה.
הרעיון הוא לקחת מן הקורבן (בן-זוג, ילד, עובד) את הכוח שלו, וללכוד אותו בתוך מערכת היחסים.

אי-וודאות, יותר ויותר אי-ודאות, זה מה שהולך לאפיין את החיים שלנו בשנים הבאות. כי:
הכל משתנה כל הזמן ומהר. לא מספיקים להבין איך המשחק הזה מתנהל וכבר יש חוקים חדשים.
מימד הזמן אינו קבוע. לפעמים מאיץ ולפעמים מאט.
אין לנו שליטה על שום דבר, חוץ מאשר על עצמנו.
כל מה שאנו רואים, מבינים ותופסים הוא רק נקודת מבט אחת, שאינה נכונה או תקפה יותר מכל נקודת מבט אחרת.
אין אמת אחת, יש הרבה אמיתות בו-זמנית.
אפילו העבר שלנו אינו קבוע.
לכן אנו נדרשים לגמישות ומחשבה וגמישות רגשית.

אם נחקור לעומק נגיע להבנה שכל סוגי הסבל, נראה שהם נובעים מאמונה ש: משהו חסר לנו עכשיו, או שיהיה חסר לנו בעתיד, או שהיה חסר לנו בעבר. אבל שפע הוא מצב של הבריאה. זהו שפע אינסופי. אין “חסר” בבריאה. “חסר” מרמז על כך שמשהו “נעלם”. זה לא אפשרי. משהו יכול להיעלם משדה הראייה/התפיסה שלנו, אבל לא יכול להיעלם מן הקיום.

איך חיים עם נרקיסיסט סמוי? הסיכוי שנרקיסיסט ילך לטיפול מאוד נמוך, כי המינימום הנדרש לשינוי זה שהוא יכיר בדפוסים הנרקיסיסטים של עצמו וזה לא סביר בעליל. ממליצה שהפוקוס שלך יהיה על הריפוי שלך ולא על לשנות אותו. עלייך עבוד על עצמך: על גבולות, אהבה עצמית וערך עצמי. האם יש סוף טוב כאשר מדובר בזוגיות עם אישיות נרקיסיסטית? כן ולא.

מלאו את הפרטים בטופס ואצור אתכם קשר בהקדם. ייתכן וכבר בשיחה תקבלו טיפ שיכול לעזור לכם.